Program for vårsemesteret 2026
- Sigbjørn Serigstad
- for 1 døgn siden
- 4 min lesing
Oppdatert: for 5 timer siden
Me håper som vanleg at programmet fell i smak, og ser fram til gode og interessante møte.
Arne Johan Vetlesen: Sannhet under press
Torsdag 29. januar kl 1100 i Storsalen, Time bibliotek
"Sandheden - Sandheden, om den saa skal føre til Helvede" er et kjent sitat fra Arne Garborg. Både Garborg og andre norske forfattere holdt det som et ideal "å være i sannhet". Men hva ville det si?
Og hva betyr sannhet i 2026? Finnes det en standard, ett sett kriterier, som alle er enige om?
Eller har sannhet gått fra å være noe objektivt til noe subjektivt, der følelsene har forrang og der ulike grupper holder seg med sine egne sannheter? Dersom sannhet som noe enhetlig og forpliktende for alle ikke lenger finnes eller kan etableres, er dette positivt eller negativt, frigjørende eller bekymringsfullt?
Foredraget er i samarbeid med Garborgdagane.

Arne Johan Vetlesen (f. 1960) er professor i filosofi ved Universitetet i Oslo. Han arbeider særlig med etikk, politisk teori og miljøfilosofi, er aktiv samfunnsdebattant og har gitt ut tretti bøker, blant annet "Hva er etikk?" (2007), "Studier i ondskap" (2014), "Smerte i vår tid" (2020) og "Etikk i klimakrisens tid" (2022, m/J.O. Henriksen), samt flere monografier på engelsk om natur- og miljøfilosofi.
Roger Sevrin Bruland: Dramatiske år i Europa
Torsdag 26. februar kl. 11.00 i Storsalen, Time bibliotek
I februar 2020 ramma det dødelege koronaviruset Europa for fullt. To år seinare, i februar 2022, invaderte Russland nabolandet Ukraina – ei hending som førte til ufattelege lidingar for både sivile og soldatar. På berre to år opplevde Europa dei største krisene sidan andre verdskrigen.
Roger Sevrin Bruland var kanskje den norske journalisten som kom aller tettast på desse hendingane. Som Europa-korrespondent for NRK med base i Berlin rapporterte han frå frontlinjene i krisene: frå overfylte sjukehus nord i Italia under pandemien til den blodige fronten i Ukraina.
I foredraget fortel Bruland om møta sine med menneske, både med og utan makt, på reiser i eit Europa i unntakstilstand. Han reflekterer også over framtida for verdsdelen vår.

Roger Sevrin Bruland (f. 1977) er frå Stryn i Nordfjord. Han tenestegjorde i dei fredsbevarande styrkane i Bosnia og Kosovo, og slo seinare inn på journalistikken. Nå har han sagt opp i NRK, teke over foreldra sitt småbruk og fått jobb som kommunikasjonsleiar ved Norsk senter for utvekslingssamarbeid (Norec) i Førde. Han er aktuell med boka «Team Berlin – Europakorrespondent 2019-2023».
Sofie Braut: Kva skjer i Kristen-Noreg?
Torsdag 26. mars kl. 11.00 i Storsalen, Time bibliotek
Statskyrkja vart oppheva i 2012, og dei siste åra har utviklinga gått i retning av meir mangfald og større sprik mellom ulike delar av i Kristen-Noreg, både når det gjeld tru og politikk. Alt i 2003 peika Makt- og demokratiutgreiinga på kyrkjeleiarane som den mest radikale av elitegruppene i Noreg. Samstundes har meir konservative retningar hatt vind i segla i seinare tid, særleg innan frikyrkjene. Debattane i kjølvatnet av drapet på Charlie Kirk og KrFU-leiar Ingrid Olina Hovland sine utsegner om abort er eksempel på det.
Korleis skal me forstå denne utviklinga? Kor mykje er utslag av norske forhold, og kor mykje er impulsar frå utlandet, særleg USA? Og kva er forholdet mellom tru og politikk?

Sofie Braut (f. 1977) bur på Hognestad. Ho har hovudfag i engelsk litteratur frå Universitetet i Bergen og har mellom anna arbeidd som lektor på Tryggheim og som skribent og litteraturmeldar i Aftenbladet og Vårt Land. I 2023 vart ho tilsett i avisa Dagen, frå september 2025 som redaktør, og er ein profilert kommentator i spørsmål omkring religion og politikk.
Erling Svensen: Norges utrolige undervannsverden
Torsdag 30. april kl. 11.00 i Storsalen, Time bibliotek
Norge har verdens nest lengste kystlinje. Med sine mange fjorder, øyer og holmer snor den seg fra 58 til 71 grader nord, og da er ikke Svalbard og Jan Mayen regnet med.
Langs kysten er det et yrende liv av arter du ikke visste fantes. Undervannsverdenen vår er bare fantastisk. Foredraget vil ta deg med og vise i bilder hvordan kysten fremdeles er mange steder.
Men kysten vår er sårbar, og rovdriften stor. Det rike livet langs kysten trues av avrenning fra landbruk, kloakkutslipp, forurensing, taretråling, fisk, gruveslam, fiskeoppdrett og mye annet. Mengden fisk har minsket dramatisk de siste årene. Hva kan gjøres for å snu utviklingen og ta vare på denne rikdommen?

Erling Svensen (f. 1955) fra Egersund er en etablert undervannsfotograf og hobbymarinbiolog som har holdt på med dokumentasjon av kysten vår i 50 år. Han har dykket langs hele vår langstrakte kyst og har gitt ut flere bøker, blant andre «Dyreliv i havet».
Bjørn Hagerup Røken «For ein gjeng med bønder!»
Torsdag 28. mai kl. 11.00 i Storsalen, Time bibliotek
I 2026 er det hundre år sidan Bryne FK vart stifta. Fotballen har vore viktig for å setja Bryne på kartet, både gjennom fotballaget sine prestasjonar med cuptriumfen i 1987 som høgdepunkt, og gjennom Erling Braut Haaland sin suksess internasjonalt. Nå kjem også kvinnene for fullt.
Bryne FK har markert seg med kreative PR-stunt som har vekt oppsikt både nasjonalt og i utlandet. Medan supporterar frå andre lag bruker «bønder» som skjellsord, har Bryne FK gjort det til eit heidersmerke å ha røter i den jærske jorda. I foredraget snakkar marknadssjef Bjørn Hagerup Røken om korleis klubben arbeider med PR-arbeid og profilering, og kvifor fotballen har fått ei så sentral rolle i vår tid.

Bjørn Hagerup Røken (f. 1983) har studert media ved Universitetet i Bergen og reklame ved Norges Kreative Fagskole. Han har mellom anna arbeidd i Lokomotiv Media og vore dagleg leiar på Mellombels Ølstove før han i mars 2022 begynte som marknadssjef i Bryne FK.



