Christian Anton Smedshaug: Norge i spennet mellom Kina, EU og USA.
- Webmaster

- 21. okt.
- 1 min lesing
Oppdatert: 29. okt.
Torsdag 30. oktober kl 1100 i Storsalen, Time bibliotek.
Etter “festen i Vesten” fra 1990-1920 er det i ferd med å utvikle seg en helt annen verden enn den vi håpet på. Særlig valget av Donald Trump til amerikansk president høsten 2024 har snudd opp ned på mye av det vi før tok for gitt. Nå må forsvars- og handelspolitikken tilpasses, og nye og vanskelige valg tas. Hva er bakgrunnen for endringene, og hvordan skal Norge manøvrere best mulig i denne endringsperioden?

Christian Anton Smedshaug (f. 1969) har vært daglig leder for AgriAnalyse siden 2011. Han er dr. scient fra daværende Norges Landbrukshøyskole (2000). Han arbeidet særlig med økonomi, handel, utvikling, og verdikjeden for norsk landbruk. Smedshaug har tidligere vært ansatt i Landbruks- og matdepartementet og Norges Bondelag, hvor han blant annet jobbet med EU, WTO, og handelspolitiske problemstillinger. Han var vikar som statssekretær i Klima- og miljødepartementet fra nyttår til påske 2022, og satt i regjeringens EØS-utvalg (2022-2024).
Smedshaug har bl.a. skrevet bøkene Kan jordbruket fø verden? (3. utg. 2023) og Gjeld. Hvordan verden lurte seg selv (3. utg. 2018).
Velkommen



